משפחת ויינר. צילום: בועז ארד
משפחת ויינר. צילום: בועז ארד
המגזין

מתקשרים לסבתא ומשנים הכל

משפחת ויינר מברלין הם שומרי כשרות צמחונים, שאוהבים אירוח המוני. הבסיס הוא תמיד המתכונים המסורתיים מהבית עם ההתאמות הנדרשות

חמין הפטריות של משפחת ויינר. צילום: בועז ארד
בלי בשר, בלי עצמות ועדיין עשיר ומלא טעמים. חמין הפטריות של משפחת ויינר

מי אנחנו?

נועמי אגנל
נולדה ב-1988 בפריז. עובדת בחנות הספרים והבייגלס Shakespeare and Sons בברלין. כמי שגדלה בבית צרפתי אוהב אוכל – איך לא? – נחשפה נועמי למטעמי המטבח היהודי רק לאחר שהכירה את ג‘וש ונישאה לו. נועמי צמחונית, היא אוהבת מאוד טחינה ותתבל בה כמעט כל דבר.

ג’וש ויינר
נולד ב-1985 בירושלים. כשהיה בן חמש עבר עם הוריו ללונדון. ב-2014 קבע את ביתו בברלין, הוסמך לרבנות והוא מלמד פילוסופיה יהודית. כילד היה האחראי במשפחתו לערוך את שולחן השבת בראשו ישב אביו הרב. מדי שבוע התארחו בבית המשפחה עשרות סועדים אך תמיד נשאר מקום פנוי לאורחים נוספים. גם היום בברלין ממשיך ג‘וש עם נועמי במנהג זה – ההבדל היחידי הוא בתפריט שאינו כולל בשר, שכן גם ג‘וש צמחוני ”כפי שהיה הרב קוק“.

התינוק, אמיתי, נולד ב-2020 בברלין – וכבר גרגרן לא קטן, כפי שמעידים הוריו המאושרים. אמיתי חובב גדול של דייסת סולת עם פירות יבשים. הוא מעדיף תרד על פני כרוב, ועל אף גילו הצעיר הוא אוכל בכוחות עצמו את כל מה שהוא מצליח לשים בפה. אבל הכי-הכי הוא אוהב לשחק במטבח ולדפוק על הסירים.

היכן הצטלמנו?

המטבח בבית הוויינרים שבשכונת קרויצברג בברלין כה קטן שנועמי וג‘וש מבשלים בו במשמרות. ”לקראת שבת, בזמן שאני עושה קניות בשוק, נעמי לשה את הבצק לחלה“, אומר ג‘וש. ”כשאני חוזר הביתה נועמי יוצאת מהמטבח ואני נכנס כדי להכין את החמין או את המרק. כשאני מסיים – אנחנו מתחלפים שוב, והיא מכניסה את החלה לתנור“.
"את החלה אני אופה לפי המתכון שקיבלתי מאימא של ג‘וש", אומרת נועמי בגאווה.

נועמי ואמיתי ויינר. צילום: בועז ארד
נועמי ואמיתי ויינר. צילום: בועז ארד

המטבח שלנו

בזכות השמירה על הכשרות והדבקות במטבח צמחוני מעדיפים נועמי וג‘וש לאכול בבית. ”אנחנו נהנים לארח ויוצרים דרך האוכל שאנחנו מכינים קשרים חדשים“, אומר ג‘וש. ”למעשה, אנחנו אף פעם לא יודעים באמת כמה אורחים יגיעו אלינו לשבת – תלוי את מי נפגוש בבית הכנסת שלנו, Fraenkelufer“.

את מלאכת הבישול והאפייה הם למדו בעיקר בעצמם, גם לנוכח המרחק מיתר בני המשפחה. ”לפני החגים אני מתקשר לאימא שלי או לסבא ושואל איך מכינים את זה ואת זה – ואז משנה את הכל“, אומר בחיוך ג‘וש. ”לסבתא, למשל, יש מתכון לצימעס – תבשיל של גזר ושזיפים. אבל היא מכינה את זה עם בשר בקר. כיוון שאנחנו צמחונים החלפתי את הבשר בירקות שורש“. גם חומוס מכין ג‘וש בעצמו, ”אבל רק כשיש לי די כוח כדי לשטוף את כל הכלים אחר כך“.

ג׳וש ויינר קוצץ ירקות להכנת החמין. צילום: בועז ארד
ג׳וש קוצץ ירקות להכנת החמין. צילום: בועז ארד

מתכון הבית – חמין פטריות

כפי שאין שבת בלי חלה אצל הוויינרים אין סוף שבוע בלי חמין צמחוני. את הבשר במתכון המסורתי מחליפות פטריות צדפה. ”הן דומות במרקמן ואפילו בטעמן לבשר“, אומר ג‘וש. עד פרוץ המגיפה הוביל ג‘וש את ”ברלין טיש“ – סדרת מפגשים ללימוד השבת סביב לסיר התבשיל. ”לצערנו, בימים אלה אנחנו מארחים פחות“, אומרת נעמי. ”אבל על חמין הפטריות הזה אנחנו לא מוותרים“. המתכון הזה גמיש מאוד – תלוי בגודל הסיר שלכם ובירקות העונה.

למתכון של חמין הפטריות של משפחת ויינר

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.