משלוח מנות לפורים. צילום: הלפרן אגנטה (אגי)
משלוח מנות לפורים. צילום: הלפרן אגנטה (אגי)
סיפור

ממשיכים עם המסורת

אנחנו אוהבים מאוד לארח ולחגוג אירועים מסביב לשולחן מלא בכל טוב - ממש כמו אמא וסבתא רחל

אצלנו במשפחה כולם אוהבים לבשל. עינה מבשלת מאכלים פשוטים שלא מצריכים הרבה עבודה, אבל היא מומחית גדולה באפיית עוגות. ערן אוהב להשתולל ולהכין דברים מיוחדים. דורון מכין סלטים וכריכים מושקעים ביותר. אני מבשלת לפי תקופות, אוהבת חידושים, מאכלי בריאות ואוכל מסורתי. בבישול אני אוהבת לאלתר, עוגות אני אופה בדיוק כפי שכתוב.

אנחנו אוהבים מאוד לארח ולחגוג אירועים מסביב לשולחן מלא בכל טוב ממש כמו אמא וסבתא רחל. חברים אומרים: "לפני ארוחה אצל אגי צמים יומיים". שיר מכינה עוגות מרגע שהצליחה להחזיק מטרפה ביד – עוגות הגבינה, השוקולד והפירות שלה טעימות ביותר – והכול ללא מרשם, רק מתוך רגש פנימי. שיר מכירה את שמות כל המאכלים בהונגרית ואוהבת מאוד את האוכל של אמא. באחד הביקורים בנס ציונה, שיר ביקשה, כמו תמיד, לאכול משהו ואמא אמרה שלא הכינה שום דבר, אבל היא יכולה להכין לה סנדוויץ'. שיר לחשה לי באכזבה גדולה: "אני לא באתי לסבתא פרידה לאכול כריך". את מרק העוף עם הקרקרים "כמו ברומניה", שאמא הגישה לה, אכלה בתיאבון גדול. טל בן השנתיים אוהב בצקים ממולאים במילוי מתוק ועל כל אוכל שטעים לו הוא אומר – "טעים, סבתא פרידה?"

חוגגים את חג פורים ברומניה. צילום: באדיבות המשפחה
חוגגים את חג פורים ברומניה. צילום: באדיבות המשפחה

מאכלי החגים והמנהגים של משפחתנו

לאחרונה בעקבות איסוף המתכונים יש לי הבזקים של זיכרונות מהילדות: התחרות בין הדודות על כמות וסוגי העוגות במשלוחי המנות והחלה הענקית שאמא אפתה לפורים. חיכיתי כל השנה לעוגת הקינדלי שאהבתי במיוחד. ליל הסדר שבו דוד יהונתן התחפש כל שנה לאליהו הנביא. המצות והיין שאותם קיבלנו לפסח מישראל ושכל השכנים הגויים ביקשו לטעום. המאכלים המסורתיים בפסח ובראש השנה שאני מבשלת עד היום בכל חג. המשחקים בחצר בית הכנסת כאשר ההורים מתפללים כל יום הכיפורים. הדלקת נרות חנוכה על אדן החלון. הסופגניות החלולות והצ'ורוגה. סוכריות הפונדנט שאמא הכינה ואנחנו עטפנו בניירות צבעוניים, כדי שלא נרגיש רע שלנו אין עץ אשוח.

גדלנו כשבט עם המון אהבה ותשומת לב מכל בני המשפחה. עברנו בין הבתים ואכלנו אצל מי שבאותו היום בישלה אוכל שאהבנו במיוחד, טיילנו ובילינו יחד. החגים היו חגיגה שלה חיכינו כל השנה – גם בגלל האוכל וגם בגלל המפגש עם המשפחה המורחבת. אגי

סבתא פרידה עם סבא מיכאי בליל הסדר. צילום: הלפרן אגנטה (אגי)
חוגגים את ליל הסדר. צילום: הלפרן אגנטה (אגי)
תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.