מייקל, רייצ׳ל, סמי וג׳ק לבנטל. צילום: דבון שוב
מייקל, רייצ׳ל, סמי וג׳ק לבנטל. צילום: דבון שוב
המגזין

שטרודל התפוחים של סבתא סופי

את השטרודל הזה הכינה סבתא מדי שבוע לערב שבת גם כשהייתה כבר בת יותר מ-90. לפני מותה, היא דאגה להעביר אותו לנכדים

מי אנחנו?

מייקל לבנטל

נולד ב-1973 בלונדון. מוציא לאור, סופר ומייסד “גפילטעפסט” – פסטיבל האוכל היהודי של לונדון. בקרוב יראו אור ספר הילדים החדש שכתב: ”מלך השוקולד“ אשר מגולל את תולדות המעדן המתוק בעולם היהודי וספר צדקה דיגיטלי ובו 50 מתכוני שוקולד כשרים. הספרים הצבעוניים ייצאו לאור בהוצאת גרינבין שהקים מייקל במיוחד כדי ליצור ספרי ילדים יהודיים איכותיים.

רייצ’ל מרכוס -לבנטל

נולדה ב-1980 בלונדון. עורכת דין במקצועה. כבת למשפחה שהיגרה לבריטניה ממצרים גדלה רייצ’ל על מטעמיה הנהדרים של אמה שהיא ”טבחית מהוללת“: ממלוחייה -המאכל הלאומי של ארץ הנילוס, נזיד עלי מלוחייה – ועד עוגיות מעמול ממולאות בתמרים. את רזי המטבח המצרי למדה ממנה רייצ’ל, והיא מכינה מהם מדי יום.

והילדים:

סמי

בן 7, תלמיד כיתה ב’ בבית הספר היהודי “עדן” שבצפון לונדון. סמי קרוי על שמה של סופי, סבתו המנוחה של אבא מייקל. את השטרודל של סבתא אשר עדיין מכינים בבית המשפחה סמי אמנם טועם אבל הוא מעדיף לאכול פיצה, פסטה וצ’יפס. אגוזי פקאן קלויים הם הדבר שהוא הכי אוהב לאכול. 

ג’ק

בן 5, יעלה בשנה הבאה לכיתה א’ בבית הספר שבו לומד אחיו הגדול. הוריו מעידים עליו שהוא בררן גדול באוכל ואם תוגש לו לשולחן חביתית שאינה מושלמת בצורתה – מהר מאוד תמצא עצמה על הרצפה. עם זאת, ג'ק אוהב פירות ובמיוחד מלפפון.

“אוכל בעבורנו הוא זיכרונות ומורשת, וחשוב לנו להעביר את המסורת הזאת הלאה לילדים. אם לא נעשה זאת, כל זה עלול ללכת לאיבוד. לכן, אנחנו מכינים את המאכלים שעליהם אנחנו גדלנו שוב ושוב כדי שיהפכו לחלק בלתי נפרד גם מטעמי הילדות של סמי וג‘ק”.

מייקל לבנטל

היכן הצטלמנו?

בני משפחת לבנטל מתגוררים במזרח פינצ’לי שבצפון לונדון. בימים אלה ביתם בשיפוצים, והם עברו זמנית למעונם הקודם בשכונה. “המטבח שלנו קטן אבל יוצאות ממנו מנות גדולות”, אומרת רייצ’ל בחיוך. “אימא של מייקל תמיד מופתעת מכך שאנחנו מצליחים להכין כאן כל כך הרבה אוכל”. בעוד מייקל מתכונן במשך ימים לקראת כל ארוחה שהוא מבשל – בוחן מתכונים ומשווה ביניהם, קונה חומרי גלם מיוחדים ועורך חזרות – רייצ‘ל מכינה אוכל בזריזות: ”ובתוך תשע דקות וחצי של המולה גדולה במטבח הכל יהיה מוכן, מושלם – ללקק את האצבעות“, אומר בגאווה בעלה.

משפחת לבנטל. צילום: דבון שוב
משפחת לבנטל. צילום: דבון שוב

המטבח שלנו

 המטבח הוא מגרש המשחקים של משפחת לבנטל. “אני אוהב שוקולד, ופעם ניסיתי להשתמש בבלון להכנת כיפה”, נזכר אבא מייקל. “אלא שמשהו כנראה השתבש, והבלון התפוצץ ברעש גדול. כל המטבח וגם אני נמרחנו בשוקולד”. התפוחים לא נפלו רחוק מהעץ: “לילדים יש תחביב: להמציא עוגיות", אומרת רייצ’ל. “את העוגיות הם מכנים ’עוגיות שכל Mind cakes‘ משום שהם אופים אותן תוך מחשבה, ניסוי וטעייה“. לאחרונה סמי וג‘ק הכניסו לתנור תערובת שכללה, בין השאר, סודה לשתייה, חומץ, קינמון, קקאו וקמח. הניסוי הסתיים בפיצוץ – ללא נפגעים.

רייצ’ל ומייקל מנסים מתכונים חדשים אבל במקביל מקפידים לשמור על המסורת. “אוכל בעבורנו הוא זיכרונות ומורשת, וחשוב לנו להעביר את המסורת הזאת הלאה לילדים. אם לא נעשה זאת, כל זה עלול ללכת לאיבוד. לכן, אנחנו מכינים את המאכלים שעליהם אנחנו גדלנו שוב ושוב כדי שיהפכו לחלק בלתי נפרד גם מטעמי הילדות של סמי וג‘ק”.

שטרודל תפוחים של משפחת לבנטל. צילום: דבון שוב
שטרודל תפוחים של משפחת לבנטל. צילום: דבון שוב

מתכון הבית – שטרודל תפוחים:

 “זה תמיד מרגש אותי מאוד לאפות את השטרודל של סבתא סופי”, אומר מייקל. “את השטרודל הזה הכינה סבתא מדי שבוע לערב שבת גם כשהייתה כבר בת יותר מ-90, וכשאני מכין אותו – אף שזה מאתגר – עולים בי זיכרונות נעימים. לא אשכח כיצד נתנה לי בכל יום שישי קופסת פלסטיק ובה כמה פרוסות מהשטרודל. ביום ראשון כבר החזרתי אותה ריקה עד השבוע הבא”. לפני מותה הספיק מייקל לאפות עם סבתו את השטרודל האהוב, והיא אף דאגה להשאיר לנכדים את המתכון כתוב בכתב ידה. “אבל המתכון שהשאירה אינו מדויק וסוג הבצק שונה מזה שהשתמשה בו בעצמה”, אומרת רייצ’ל. מייקל מעריך שהסיבה לבלבול, לכאורה, היא שסבתא סופי המנוחה לא השתמשה מעולם במתכון כתוב. אבל טעמו של השטרודל ששיחזרו יצא דומה מאוד לזה שנצרב על לשונו של מייקל.

למתכון שטרודל התפוחים של משפחת לבנטל

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.