סמנה - חמאה מזוקקת. צילום: shutterstock
סמנה - חמאה מזוקקת. צילום: shutterstock
מתכון

סמנה – חמאה מזוקקת

על השיש של חמותי, תמר יובל, תמיד יש צנצנת של סמנה - חמאה מזוקקת, שמוסיפה את הטאץ' הסודי למאכלים שלה

סמנה היא חמאה נטולת מוצקי חלב, שאחוז השומן ונקודת הרתיחה שלה גבוהים יותר והיא נשמרת זמן ממושך מחוץ למקרר – לכן השתמשו בה בתימן כאמצעי לשימור החמאה.

גם במטבחים אחרים יש גרסאות לחמאה מזוקקת – ההודים קוראים לה "גהִי", והאתיופים מכנים אותה "ניטֵר קיבֵה" וההבדל בינה לבין סמנה תימנית הוא התיבול – במטבח התימני נהוג לתבל את הסמנה בזרעי חילבה, וחלק מנשות העדה מבעירות ענף של גפן ומעשנות את הצנצנת אליה הן יוצקות את הסמנה; אסתר, אחותה הגדולה של תמר, עדיין נוהגת ככה, אבל תמר מעדיפה להכין סמנה נקייה. היא משתמשת בה לפתיחת הבצק של הסבאיה או הקובנה המופלאות שלה, אבל גם לטיגון מלאווח ואפילו סתם חביתות או פרנץ' טוסט.

כשסיפרתי לתמר שאפשר לקנות גהי מוכנה במעדניות, היא נחרה בבוז ושאלה "בשביל מה?", והאמת? ההכנה באמת קלה, ורק דורשת בייביסיטר צמוד לסיר והרבה צנצנות ריקות. כיוון שהיא נשמרת לאורך זמן, אפשר להכין בכל פעם כמות גדולה של סמנה ולשמור במקרר (ואפילו על השיש). קחו בחשבון שקילוגרם אחד של חמאה יניב בערך 500 גרם של חמאה מזוקקת.

מרכיבים לסמנה

  • 1 ק"ג חמאה חתוכה לקוביות

אופן ההכנה

  • 1. ממיסים חמאה בסיר צר וגבוה. מעבירים ללהבה הנמוכה ביותר בכיריים ומבשלים בבעבוע עדין. בודקים מדי פעם שהחמאה לא נחרכת ומקפים את הקצף שנוצר על פניה.

  • 2. כעבור 30-20 דקות, כשמפסיק להיווצר קצף והנוזל הופך לצלול — מורידים מהכיריים ויוצקים את החמאה המזוקקת לצנצנת. אם בתחתית הסיר מתגלים פירורים זהובים, מסננים את הנוזל דרך שינואה או חיתול בד. שומרים במקרר (תמר נוהגת לשמור צנצנת אחת על השיש ואת היתר במקרר).

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.