סופגניות אשל לחנוכה. צילום: אנטולי מיכאלו; סגנון: דיאנה לינדר
סופגניות אשל לחנוכה. צילום: אנטולי מיכאלו; סגנון: דיאנה לינדר
מתכון

סופגניות אשל

סופגניות האשל הטעימות, המהירות, נטולות השמרים וההתפחה, הן כנראה מאכל החנוכה הכי פופולרי ונגיש שיש. אז מאיפה הן בכלל צצו?

באוסף העיתונות וכתבי העת של הספרייה הלאומית מצאנו את מה שנראה כמו הגרסה הראשונה של סופגניות אשל. המתכון התחבא בעיתון מעריב היומי מה־1 בדצמבר 1961, במדור של דפנה מור שכותרתו "מה טעם אוכלים סופגניות בחנוכה". המדור כלל מכתבים מקוראות ונראה כי הן נענו לבקשת העורכת לחלוק איתה את מסורות החנוכה שלהן.

המדור נפתח עם המכתב של מינה הניס מירושלים, שמספרת על נסיונותיה לאתר את השורשים של מנהג אכילת הסופגניות בחג בעזרת (בין היתר) שכן מלומד שעיין ב"ספר דיונים עב כרס", יגע וחיפש – אבל לא ממש מצא – והעלה בידו רק ההסבר המופתי הבא:

"פלא! לא מצאתי טעם לעשיית סופגניות בחנוכה. פשוט היהודים רעבתניים הם ולכל חג דוחקים מטעמים מסוג מיוחד. העיקר הנגיסה והלעיסה".

מיד אחרי המכתב של הניס המדור מגיש את מתכוני הקוראות ובלי להתנצל העורכים מתוודים על המיאוס שהם חשים כלפי "הסופגניות הנדושות מבצק שמרים מהן קיבלנו לעשרות" – ואז הם בכל זאת נותנים מתכון – ואחריו מופיע המתכון הקצרצר והנהדר של אסתר מאור מחולון ל"סופגניות בזק" שכוללות כוס וחצי לבן (ככה קראו פה לאשל בסיקסטיז), וניל, קורט מלח, 2 ביצים, 2 כפות סוכר וחבילת קמח תופח.

ב־1965 המתכון לסופגניות הופיע כבר במדורי הבישול בעיתונים הישראליים – והפעם באדיבות אוסם, השם שלהן עבר קצת גלגולים עם השנים – סופגניות מהירות, סופגניות לבן ואז הוא התקבע על סופגניות אשל. בשנות השבעים המתכון לסופגניות אשל הופיע גם בספר הנפלא של נירה שויאר (בעריכת רות סירקיס) עוגות לכל עת והפך לבן בית אצל רבים.

את המדור שלה מסיימת מור בקריאה הבאה: "הבו לנו עוד סיפורים ותירוצים למה טוב ללבב לביבות ולספוג סופגניות, הפיצוי ההולם לא יאחר – ומועדים לשמחה".
אז מועדים לשמחה גם לכן/ם ואנחנו מצטרפים לקריאה: לחצו כאן, העלו לאתר את כל סיפורי ומתכוני החנוכה המשפחתיים שלכם והם ישמרו לדורות הבאים.

מרכיבים לסופגניות אשל

 • 350 גרם (½2 כוסות) קמח תופח (או קמח רגיל + 1 שקיק אבקת אפייה)
 • 25 גרם (½2 כפות) סוכר
 • 2 ביצים טרופות
 • 410 גרם (2 גביעים) אשל (לבן)
 • שמן לטיגון עמוק
 • אבקת סוכר לפידור

אופן ההכנה

 • 1. מחממים שמן לטיגון עמוק בסיר גדול ורחב, אם יש מדחום, מחממים את השמן ל־180 מעלות. אם אין, זורקים שמן פיסת בצק קטנה - השמן צריך לבעבע בעדינות סביב הבצק.

 • 2. בזמן שהשמן מתחמם, טורפים את כל חומרי הסופגניות לבלילה נוזלית סמיכה הנוזלת באטיות מהכף. במידת הצורך, מוסיפים מעט קמח או לבן.

 • 3. מחליקים מהבלילה לתוך השמן החם בעזרת שתי כפות: עורמים בלילה בכף אחת, מקרבים את הכף לשמן ומחליקים את הבלילה לשמן בעזרת הכף השנייה.  

 • 4. מטגנים כ־2 דקות מכל צד, עד שהסופגניות זהובות־שחומות ובעלות מעטה פריך. מוציאים את הסופגניות לנייר סופג.

 • 5. מפדרים את החלק העליון של הסופגיות באבקת סוכר ומגישים חם.  

◆ ◆ ◆

סופגניות קלאסיות, לביבות, צ'ורוס – מתכוני חנוכה מכל העדות, הטעמים והצורות.

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.