חמוצי מיש-מאש. צילום: מייקל הרלן טורקל
חמוצי מיש-מאש. צילום: מייקל הרלן טורקל
מתכון

חמוצי מיש־מאש

כמו סלט קצוץ רק כבוש - טעים וכיפי ליד כמעט כל דבר

את החמוצים האלה אפשר למצוא במקרר של רבקה ודיוויד סיגל-גובר באופן קבוע סבתא של רבקה נהגה לכנות כל דבר שנוצר מערבוב בין דברים מיש־מאש. הכינוי התיישב בול על החמוצים האלה שעשויים משאריות של ירקות מסוגים שונים

"בבית שלנו אנחנו לוקחים 2 דברים ברצינות רבה: צמצום הפסולת שאנו מייצרים מתוך רצון לשמור על איכות הסביבה, ותיבול האוכל שלנו בטעמים חזקים“, היא ממשיכה. ”המתכון הזה יושב בצומת הדרכים שבין שני הרעיונות האלה".
הקליקו והכנסו למטבח של משפחת סיגל-גובר

מרכיבים

  • 500 גרם ירקות מסוגים שונים: גבעולים של עלים ירוקים כמו מנגולד, קייל וברוקולי, לבבות סלרי, ליבה של כרובית, סלק, גזר, כרוב ופלפל חריף, קצוצים דק או טחונים במעבד מזון לתערובת גסה
  • 15 גרם מלח ללא יוד

אופן ההכנה

  • 1. מערבבים את הירקות הקצוצים והמלח בקערה לתערובת אחידה. מעבירים את התערובת לצנצנת המעוקרת ודוחסים כלפי מטה כדי שלא יהיו בועות אוויר. המלח יגרום לירקות להגיר נוזלים ולהיווצרותה של תמיסת מלח. אם ברשותכם משקולת התססה שמתאימה לצנצנת, מניחים מעל הירקות כך שהתמיסה תכסה אותם לחלוטין. לחילופין, אפשר למלא שקית ניילון נקייה במים או במלח ולהניח מעל הירקות. יש לוודא שלא נלכדו בועות אוויר בין השקית לירקות.

  • 2. מכסים את הצנצנת באופן שיאפשר שחרור גזים: ניתן להשתמש במכסה התססה מיוחד או להניח מעל הצנצנת בד חיתול או מגבת מטבח נקייה ולהדק בגומייה. לחילופין, ניתן להבריג מכסה רגיל בצורה רופפת, או לשחרר את המכסה 1-2 פעמים ביום, לשחרור הגזים (פעולה המכונה גם "גיהוק" של הצנצנת). יש להניח את הצנצנת בטמפרטורת החדר, במקום ללא שמש ישירה. טמפרטורה קרה תאט את תהליך ההתססה, ואילו טמפרטורה גבוהה תאיץ אותו. התסיסה בדרך כלל מאוד פעילה בימים הראשונים ואחרי כן היא נרגעת, אבל אז גם מתרחש הרבה מהקסם. כמו בהרבה דברים בחיים, הסבלנות משתלמת.

  • 3. המיש-מאש מוכנים כשהם טעימים. אנחנו בדרך כלל נותנים להם לשהות בטמפרטורת החדר 1-3 שבועות ולעיתים גם "שוכחים" אותם במקרר שבועיים נוספים; למרות שהתסיסה במקרר מאטה כמעט לחלוטין בגלל הטמפרטורה הנמוכה, הטעם ממשיך להתפתח. ניתן להסיר את המכסה והמשקל בכל שלב בתהליך ההתססה ולהגניב טעימה עם כף נקייה (ללא טבילה כפולה!)

◆ ◆ ◆

כמה הערות על בטיחות:

  • עובש הוא בלתי נמנע בהתססה. אם העובש לבן, הוא לא מזיק. מוציאים אותו יחד עם שכבה דקה של ירקות בהם הוא נגע, וכל השאר יהיה בסדר. אם העובש שחור או אדום – זורקים הכל ומתחילים מהתחלה. זה מעולם לא קרה לנו, אבל עדיין ראוי לציין.
  • התססה מייצרת ריחות מאתגרים. אל תיבהלו, עוד תלמדו לאהוב אותם, אבל השתמשו בהיגיון בריא: אם הריח מגעיל להחריד, אל תרגישו רע להיפרד ממנו לשלום, ולא להתראות.

   עריכה: עופר ורדי, צילום: מייקל הרלן טורקל

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.