נועם, חני, מירה ודוד ברוך. צילום: צבטי פרידמן
נועם, חני, מירה ודוד ברוך. צילום: צבטי פרידמן
המגזין

אף פעם אין מספיק פסטל

הפסטל - מאפה דמוי בורקס עם חצילים ובשר, מלווה את משפחת ברוך מבולגריה בשבתות ובימי חול, חגים ומועדים, בריאות וחולי

מי אנחנו?

נועם ברוך
נולד ב-1978 בסופיה. לאחר 21 שנה כמורה דרך, ובחסות הקורונה, עבר הסבה מקצועית ויחל בקרוב ללמד יהדות ועברית בבית הספר היהודי על שם רון לאודר בעיר. נועם מספר שגדל על מטעמיה של אימו אשר מקפידה עד היום לשמר את סודות המטבח היהודי-ספרדי – מקור מטבחם של יהודי בולגריה. כך יצא שמעדנים כמו פריטיקס דה פראסה (קציצות כרישה) ובורקס הם המאכלים שנועם הכי אוהב. ”וגם קבב על האש – המאכל היחידי שאני יודע להכין בעצמי – וחמינדוס (ביצים חומות) שמגישים בבית הכנסת עם כוסית ערק. גדלנו בין שכנים שחגגו את חג הפסחא“, ממשיך נועם. ”ואני זוכר שלקראת החג הם צבעו את הביצים בשלל צבעים, ואנחנו צבענו אותן בחום – וערכנו תחרות למי טעים יותר“.

נועם מכסה את הפסטלים בשומשום לקראת האפייה. צילום: צבטי פרידמן
”המטבח היהודי-ספרדי עשוי כך שאנחנו לא זורקים כלום. לימדו אותי שאין דבר כזה לא לגמור מהצלחת“. נועם ברוך. צילום: צבטי פרידמן

חני ברוך
נולדה ב-1979 בסופיה. מנהלת חשבונות בסוכנות לביטוח. ”כשהתחתנו, חני לא ידעה לבשל בכלל – אבל יש לי מזל“, צוחק נועם. ”אימא ואבא לימדו אותה איך מכינים את כל המאכלים שהגישו אצלנו בבית ועכשיו אני יכול לקבוע שחני כבר התעלתה על המורים שלה“. אף שהיא מפליאה לבשל את מטעמי המטבח הבולגרי מעדיפה חני מאכלי עדות אחרים כמו קובה ומלוואח אשר למדה להכין מקרובי המשפחה בישראל.

כשהדרכתי תיירים מישראל הם תמיד שאלו אותי בפליאה ’איפה האוכל הטעים של הבולגרים?‘ הם חשבו שבבולגריה אוכלים את מה שמגישים במסעדות הבולגריות בארץ, אבל יש הבדל בין מה שאוכלים יהודי בולגריה לבין מה שאוכלים הבולגרים".

נועם ברוך

הילדים:
מירה, נולדה ב-2010 בסופיה. עולה לכיתה ה‘ בבית הספר היהודי על שם רון לאודר. הוריה קוראים לה בחיבה ”פאפונה“ שפירושו: אכלנית. ”היא כזו שאוכלת ונהנית מכל ביס“, אומר נועם. והכי היא אוהבת – חומוס. על אף גילה הצעיר היא כבר נהנית לעזור לאמה לבשל.

דוד, נולד ב-2012 בסופיה. עולה לכיתה ג‘ בבית הספר שבו לומדת אחותו הגדולה. ”דוד הוא בעייתי באוכל ולכן נראה כמו מקל“ מעידים הוריו. אבל אביו מתגאה: לפני כמה ימים ביקש שנכין כבש בתנור, והוא אכל אותו עם כמה פרוסות לחם כמו שצריך – כי לאכול בלי לחם זה כאילו לא אכלת. אני חושב שהוא מתחיל להיות בן אדם“, אומר נועם בגאווה.

נועם וחני ברוך מכינים את הפסטל. צילום: צבטי פרידמן
נועם וחני ברוך מכינים את הפסטל. צילום: צבטי פרידמן

היכן הצטלמנו?

אף המטבח בבית משפחת ברוך בסופיה קטנטן, הם מבלים בו לא מעט. ”המטבח הוא הממלכה של חני“, מסביר נועם. ”כשהיא במטבח – אנחנו לא מתקרבים כי זה מקום קדוש. אם מירה רוצה לעזור לאמה אז, כמובן, בשמחה. אבל במטבח חני היא המלכה ומירה הנסיכה“. לדבריו, למטבח שמור מקום בלבו של כל יהודי-בולגרי. ”אנחנו ידועים כאכלנים שאוהבים את החיים“.

המטבח שלנו

”כשהדרכתי תיירים מישראל הם תמיד שאלו אותי בפליאה ’איפה האוכל הטעים של הבולגרים?‘ הם חשבו שבבולגריה כולם אוכלים את מה שמגישים במסעדות הבולגריות בארץ“, אומר נועם. ”אבל יש הבדל בין מה שאוכלים יהודי בולגריה, שרובם ממוצא ספרדי ואוכלים אוכל שעבר במשפחה דורות מאז גירוש ספרד, לבין מה שאוכלים הבולגרים. יש מנות שהבולגרים כלל אינם מכירים כמו, למשל, מאסאפאן (מרציפן)“.

פסטל מאפה בשר וחצילים של נועם וחני ברוך. צילום: צבטי פרידמן
מעורר את התיאבון של כל מי שנמצא בסביבה פסטל מאפה בשר וחצילים של נועם וחני ברוך. צילום: צבטי פרידמן

וכך ממשיכים חני ונועם גם במטבחם הקטנטן וכמיטב המסורת המשפחתית לשמר בביתם את מטעמי המטבח היהודי-ספרדי ולהעבירו הלאה לילדיהם. ”המטבח היהודי-ספרדי עשוי כך שאנחנו לא זורקים כלום כי כנראה בעבר היהודים לא היו עשירים במיוחד. כשאנחנו מבשלים קישואים, למשל, אנחנו מכינים גם מהקליפות מרק שנקרא קשקיטאס. לימדו אותי שאין דבר כזה לא לגמור מהצלחת“.

מתכון הבית – פסטל:

את הפסטל – מאפה בשר וחצילים – מכנה נועם בחיבה ”פסטליקו“. אצל משפחת ברוך נוהגים להכין את המאפה גם בימי חול, גם לשבת וגם בימי חג כמו ראש השנה. אם בעבר לשו את הבצק בעצמם היום הם קונים אותו מוכן מה שמקצר את תהליך ההכנה. את הפסטל, שהמתכון להכנתו עובר במשפחה מדור לדור, הם אוהבים במיוחד בזכות הריח הנעים שממלא את הבית ומעורר את התיאבון של כל מי שנמצא בסביבה.

למתכון פסטל הבשר והחצילים של משפחת ברוך

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.