• שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
  שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
 • שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
  שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
 • תמונה של סלט תרד
  סלט תרד מתוך ספר הבישול של יהודי יוון , שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
 • תמונה של מאפי חציל
  מאפי חציל, ספר הבישול של יהודי יוון. מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
 • פודינג תירוש יווני
  פודינג תירוש יווני, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו.
המגזין

בין הכרם לים | אוזריה

מפגש מקרי בין מנהל המוזיאון היהודי ביוון לבין ניצולת שואה הוליד ספר שפותח צוהר למטבח מפואר ועשיר שכמעט נעלם מהעולם. יוון כפי שמעולם לא הכרתם

ב־1978 ישב לו ניקולאס סטברולאקיס – מנהל המוזיאון היהודי ביוון, היסטוריון ואמן פעיל – במשרדו כשיהודיה קשישה, נכנסה והניחה על השולחן שק מלא ברקמות מסורתיות לשילוב בתצוגת הטקסטיל במוזיאון. אחרי שעבודות הרקמה זכו למקומן הראוי, סטברולאקיס החל ללמוד מהגברת לבשל והמתכונים היהודיים המסורתיים שהכירה לו פתחו בפניו עולם חדש: הכניסו אותו למטבח והוציאו אותו למסע של איתור וחיפוש אחרי נשים יהודיות נוספות, ניצולות שואה ברובן שחיו בבתי אבות ביוון, אותן הוא ראיין, חילץ מהן את סודות המטבח שלהן כמו גם סיפורים על החיים, המנהגים והמסורות שהיו מקובלים בקהילה היהודית יוונית הוותיקה ושוקקת החיים, אותה הנאצים השמידו כמעט כליל. התוצאה הייתה הספר "Cookbook of the Jews of Greece" אשר מכיל 287 מתכונים ו־80 איורים של סטברולאקיס, המתארים את החיים היהודיים ואת מלאכות הבישול המסורתיות.

 "Cookbook of the Jews of Greece" של ניקולאס סטברולאקיס
אוצר תרבותי שנולד מתוך מפגש מקרי במוזיאון "Cookbook of the Jews of Greece" של ניקולאס סטברולאקיס

קהילת יהודי יוון היא מהקהילות היהודיות הוותיקות בעולם, עדויות לקיומה מתחילות כבר במאה הרביעית לפני הספירה. במאה ה־15 לקהילה הוותיקה הצטרפו רבבות יהודים שגורשו מספרד ופורטוגל והביאו איתם את מסורות האוכל שלהם שהתערבבו והתמזגו עם המאכלים הוותיקים. לצד המאכלים המוכרים לנו כאן בארץ אפשר למצוא עוד עשרות מאכלים שמזמן כבר נעלמו מהנוף: לביבות תרד וחסה (בנות דודה של לביבות הפראסה האהובות), דג ברוטב אגוזים ויין, מאפים קטנים ומתוקים מבצק פילו ממולאים בקרם גבינה אוורירי, או הגרסה היהודית־יוונית למקרוני וגבינה עשירה בגבינת פטה וחלב.

השפית אביבית פריאל מאוזריה, איתרה בספר מתכונים ביתיים, קלילים וכיפיים שמתבססים על חומרי הגלם הנהדרים (והמשותפים) ליוון ולישראל כמו למשל פודינג תירוש וענבים צלוים, מאפי חצילים וגבינה או גלקטובוריק עתיר שכבות.

שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו
שפית אביבית פריאל, מסעדת אוזריה. צילום: אנטולי מיכאלו

בתפריט יוגשו:

צאיזיקיה – מאפי חצילים וגבינה
גלקטובוריקו – מאפה מתוק מבצק פילו במילוי גבינה
מאסטלבריה – פודינג תירוש ענבים מותסס
ועוד

לכל הפרטים על התפריט המיוחד ולהזמנת מקומות במסעדה הקליקו כאן

אוזריה

כשאופיר ואביבית חלמו על המסעדה הפרטית שלהן, הן חשבו על מקום שהן ירצו לצאת ולבלות בו. מקום עם אוכל טוב, אווירה לא מחייבת והמון מוזיקה שמחה. הכיוון תמיד היה מסעדה ים תיכונית, איכותית ומוקפדת קולינרית ועדיין קלילה וקז'ואלית.
ביקור בכמה אוזריות אתונאיות הוא שנתן לשפית אביבית פריאל אביחי ("טאפאו" לשעבר) ולשותפתה אופיר לאמי את ההשראה לפתיחת "אוזריה": מסעדה מודרנית המגישה אוכל מקורי ושמח בהשראת כל מטבחי הים התיכון.

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.