סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו- סלט עגבניות ומלפוונים עם גבינה. זהבה חן
סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו- סלט עגבניות ומלפוונים עם גבינה. זהבה חן
סיפור

סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו – סלט עגבניות מלפפונים עם גבינה

סיפורה המרגש של מתילדה כהן-סראנו, סופרת, חוקרת ומשוררת - אישה מקסימה שלא נחה לרגע. טביעות אצבעותיה נמצאות ברבים ממפעלי שימור השפה ותרבות הלאדינו

לזיכרה של מתילדה כהן-סראנו "מלכת הלאדינו".

מתילדה כהן-סראנו ישבה מול המחשב שבסלון דירתה הקטנה, נמרצת וכולה מוכנה לעשייה.

"בואי שבי לידי", הזמינה אותי לשבת לצידה ומיד התחילה לדבר בעברית מעורבבת בלאדינו, "עכשיו אני עובדת על שיחון בלאדינו", חייכה והוסיפה, "וגם לומדת לתפעל את המחשב החדש שלי".

"תשמעי מה כתבתי בשיחון על סלט ירקות. נכון שכל אחד אוהב סלט ישראלי קצוץ או סלט יווני או סלט איטלקי? אז חשוב שיכירו בשיחון את שמות המרכיבים בלאדינו:

קואלו קיריס קומיר?
(מה אתה רוצה לאכול?).

קירו סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו. מיטה און פוקו דה פרישיל טאמביין.
(אני רוצה סלט עגבניות ומלפפונים עם גבינה, שים גם קצת פטרוזיליה").

"ריח הסלט הטרי כבר עולה באפי", צחקתי, "הוא מזכיר לי את הסלט הטרי שאימי הייתה מכינה לנו כשהגענו מבית הספר".

"את רואה? הריח של הירקות הטריים נשאר לך בזיכרון. המטבח הספניולי מתאפיין בכך שלא משתמשים בתבלינים מלבד מלח ופלפל. את הסלטים והתבשילים מתבלים בעשבי תיבול טריים מן הגינה או מן השדה. ביוון ובטורקיה נהגנו לתבל את הסלט בפטרוזיליה מעל גבינת פטה ובאיטליה נהגנו לתבל מעל גבינת מוצרלה עם עלי בזיליקום".

מתילדה הניחה בידי את המילון עברית-לאדינו שכתבה. "מלבד מילים, הכנסתי למילון פתגמי חוכמה שונים ששמעתי בלאדינו בבית. בבתים של דוברי הלאדינו לכל סיטואציה היה פתגם מתאים. לא היה צורך לאיים על ילדים, הפתגמים היו מספיק מפחידים מבחינת המשמעות שלהם. אחרי הסלט בלאדינו כדאי שתשמעי גם פתגם הקשור לאוכל והוא די אכזרי: קון לה קוצ'ארה טי דו איל ארוז אי קון איל מאנגו טי קיטו איל אוז'ו (עם הכף אני נותן לך את האורז ועם הידית אני מוציא לך את העין)".

מתילדה כהן-סראנו היתה אשת אשכולות, סופרת, חוקרת ומשוררת – אישה מקסימה בעלת זיכרון יוצא דופן שלא נחה לרגע. טביעות אצבעותיה נמצאות ברבים ממפעלי שימור השפה והתרבות: מילון לאדינו-עברית, ספרי בישול, פינות בישול באתרי אינטרנט, קבצים וספרים של אוספים של סיפורי לאדינו שעברו מדור לדור, אוספי שירים בלאדינו ועוד. במשך שנים רבות, אספה מנשים ספרדיות שחיו בישראל, מתכונים שונים מהמטבח הספניולי בקהילות הלאדינו השונות וכרכה אותם לספר 'לבשל בטעם הלאדינו'. בין המתכונים ישנם כאלה הרשומים תחת שמותיהן של קרובות משפחתי שהיו חברות קרובות שלה.

לפני מספר שנים רכשתי מספר עותקים מספרה והענקתי אותם במתנה לבנותיי, "זו המורשת הקולינרית שלכן," ציינתי.

'לבשל בטעם הלאדינו'/ מתילדה כהן – סראנו: סלט יווני – סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו. זהבה חן
'לבשל בטעם הלאדינו'/ מתילדה כהן-סראנו

ביום העצמאות ה-44 למדינת ישראל, מתילדה הדליקה משואה כמייצגת התרבות היהודית-ספרדית, במסגרת חמש מאות שנים לגירוש ספרד. ב-2017 זכתה בפרס מפעל חיים מטעם הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, על קידום לשון הלאדינו ותרבותה.

המפגש הראשון שלי עם מתילדה כהן-סראנו היה לפני כחמש שנים במרכז למורשת יהדות סלוניקי ויוון. מתילדה נכחה בהרצאה שלי על יהדות רודוס ודמעות עלו בעיניה כשצפתה בשקופית שנשאה את כותר בית הספר אליאנס שנחרב במלחמת העולם השנייה. כששאלתי אותה לפשר הדמעות סיפרה לי שאביה למד בבית הספר הזה יחד עם בו דודו של סבי, ד"ר משה טוריאל שהזכרתי בהרצאה. היא ציינה שהם היו חברים טובים וזיכרונות סיפורי אביה על החיים וחיי קהילת הלאדינו המפוארת שהייתה ברודוס לפני שעזב לטורקיה הציפו אותה.

לאחר המפגש מתילדה הזמינה אותי לדירתה כדי להמשיך ולשוחח. עבורי מתילדה הייתה אייקון תרבותי ולכן התקשיתי להאמין שהקדישה לי בוקר שלם כדי שאוכל לראיין אותה ולשוחח עמה.

ראיון בביתה של מתילדה כהן – סראנו , 2018: סלט יווני – סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו. זהבה חן
ראיון בביתה של מתילדה כהן-סראנו, 2018

מתילדה סיפרה לי על אביה שעזב את רודוס ועבר לטורקיה. מאיידין שבטורקיה היגרו הוריה לאיטליה. היא סיפרה על ילדותה באיטליה בצל השואה, על האופן בו ניצלה המשפחה מהצורר הנאצי. היא ציינה את הזיכרונות שלוו אותה מתקופה זו כשהייתה בת ארבע. היא סיפרה לי על זיכרון מיוחד על טקס לכבוד הקמת מדינת ישראל, שהתקיים באחד הפארקים באדמת איטליה, ובו שרו את התקווה. זיכרון של ילדה קטנה אשר מחליטה באותו רגע שהיא תעשה הכול כדי לעלות לישראל.

מאז נפגשתי עם מתילדה פעמים רבות, ובכל פעם נפעמתי וחשבתי על הזכות המיוחדת שנפלה בחלקי לשמוע את סיפוריה המופלאים ממקור ראשון. כמה צניעות וחביבות בהתנהגותה של האישה רבת הכישרונות שפעלה רבות לשימור תרבות הלאדינו.

מתילדה כהן-סרנו ז"ל נפטרה ב-4/6/2024 והשאירה אחריה משפחה ענפה ומורשת לאדינו תיעודית מרשימה.

סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו- סלט עגבניות ומלפוונים עם גבינה. זהבה חן
סאלאטה דה טומאט אי פפינו קון קיזו: סלט יווני. צילום: זהבה חן

הסיפור הועלה במסגרת קורס תיעוד סיפורי אוכל של FOODISH ו"באים לטוב" – מערך ההתנדבות של אזרחים ותיקים.

תגובות
1
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.
  • שרה סופרין ברוך
    שרה סופרין ברוך

    זהבה יקרה, היטבת לספר על מטילדה כהן-סרנו הידועה בעולם היהודים צאצאי יוצאי ספרד כמלכת הלאדינו. אישה משכמה ומעלה, שתרמה רבות להפצתה ותיעודה של שפת הלאדינו ומורשתה. אשרי שזכיתי להיות תלמידתה בקורס לשוחרי לאדינו. יהי זכרה ברוך!