הספינג' של סבתא שלי לאחר טיגון מצופה כולו בסוכר טעים ומתוק.: ספינג'. שיר בן דוד
הספינג' של סבתא שלי לאחר טיגון מצופה כולו בסוכר טעים ומתוק.: ספינג'. שיר בן דוד
מתכון

ספינג'

הספינג' נקרא אצלנו - "ממתק החג". בכל שנה בחג החנוכה כל המשפחה נפגשת להדלקת נר ראשון וסבתא שלי מכינה ספינג׳ טעים במיוחד לפי מתכון משפחתי מסורתי

הספינג' נקרא אצלנו – "ממתק החג". בכל שנה בחג החנוכה כולנו נפגשים להדלקת נר ראשון וסבתא שלי מכינה לנו לפי המסורת ספינג'. הריח והטעם יוצאי הדופן משאירים לנו טעם של עוד ומשהו שכולנו מצפים לו כל השנה.

סימי וידאל – סבתא שלי מצד אמא – נולדה במרוקו בעיר פאז בשנת 1955. היא עלתה לארץ ישראל בשנת 1980 כשהייתה בת 25, ועלייתה לארץ הייתה מאתגרת ריגשית ומלווה בהמון זכרונות מתוקים וגעגועים לילדותה .

אחד המאכלים שמזכירים לסבתא שלי את הילדות שלה במרוקו הוא הספינג׳, שבמשפחתה זה היה "מאכל הבוקר": בכל בוקר היו קמים, מתארגנים והולכים לחנות בשכונת מאלח', בה התגוררו רוב היהודים ושם היו מוכרים מזון כשר. באחד הדוכנים היה אדם שהיה מכין בכל בוקר ספינג' טרי והיה מגיש אותו עם כוס תה חם שנקרא בשמו המסורתי "בארד". את הבארד היו מכינים בקנקן מתכת מהודר ומוזגים בצורה ייחודית כך שבזמן המזיגה לכוס היו נוצרות "בועות" בכוס. סבתא מספרת שככל שהיו יותר בועות בכוס כך התה היה טעים יותר ומיוחד יותר. זהו זיכרון מתוק וטעים של סבתא שלי שהיא דאגה להעביר אלינו באהבה.

מה שמיוחד בספינג' שלנו זה הטעם הייחודי במינו, שנוצר הודות למתכון שעובר מדור לדור. סבתא שלי תמיד אומרת שהספינג "שלהם" – של אמא שלה ושל סבתא רבתא – היה טעים במיוחד כי היו מכינים אותו בימים של שמחה ועם המון אהבה. הטעם של הספינג׳ מזכיר לסבתא שלי המון זכרונות מהילדות, זכרונות טובים ומרגשים של צלילי המוזיקה שהייתה נשמעת ברקע בזמן שהיו מבשלים בבית, את ההליכה יחד עם אחייה ואחותה לחנות בה היו קונים ספינג' .

היום סבתא שלי דואגת להעביר את המסורת והזכרונות הלאה להורים שלי, לי ולבני משפחתי בסיפורים ובהכנה של המטעמים. היא מקפידה לספר לנו על כל מאכל, ולפרט על המסורת, המשמעות והזכרונות. מאוד חשוב לה להעביר הלאה ולשתף אותנו בסיפורים שלה בדיוק כמו שאמא שלה דאגה לשתף ולספר להם .

מרכיבים לספינג':

1 קילו קמח לבן מנופה

2 כפות שמרים יבשים טריים

1 ביצה גודל L

1 כף סוכר

1 כף מלח

2-3 כוסות מים

1 ליטר שמן לטיגון

1 כף קוניאק

הוראות הכנה:

לתוך קערה גדולה מכניסים את כל המרכיבים פרט למים, מתחילים ללוש ומוסיפים בהדרגה את המים .

לאחר שהבצק מגובש ובמרקם דביק, מכסים את הקערה בניילון נצמד, מכסים במגבת ומניחים להתפחה ראשונה. לאחר ההתפחה הראשונה יש להסיר את הנייליון והמגבת ולבצע לישה נוספת לבצק ושוב כיסוי בניילון נצמד מגבת ולהמתין להתפחה נוספת , יש לחזור על אותו תהליך שלוש פעמים סה״כ.

לאחר שהבצק מוכן לטיגון, יוצרים עיגולים בגודל 1 ס"מ ומסדרים על גבי נייר אפייה .

לסיר גדול ועמוק שופכים ליטר שמן, גובה השמן אמור להיות חצי מגובה הסיר טיגון.

ממתינים שהשמן יהיה חם, לוקחים עיגול מנייר האפייה שהכנו מראש, עם הידיים יוצרים חור ופותחים את הבצק ומייד מעבירים לשמן החם, מדי פעם הופכים ושצבע הספינג' נהיה זהוב מוציאים מהשמן לצלחת עם סוכר .

הופכים את הספינג' בסוכר בכל צדדיו ומניחים בצלחת הגשה .

הספינג' של סבתא שלי לאחר טיגון מצופה כולו בסוכר טעים ומתוק.: ספינג'. שיר בן דוד
הספינג' של סבתא שלי לאחר טיגון מצופה כולו בסוכר טעים ומתוק. שיר בן דוד
הספינג' בזמן שסבתא שלי מטגנת בסיר עמוק בשמן.: ספינג'. שיר בן דוד
הספינג' בזמן שסבתא שלי מטגנת בשמן עמוק. שיר בן דוד
ארוחה אצל אח של סבתא שלי בפריז לאחר הארוחה שתינו תה לפני המסורת- תה בקנקן "בראד".: ספינג'. שיר בן דוד
ארוחה אצל אח של סבתא שלי בפריז לאחר הארוחה שתינו תה לפני המסורת- תה בקנקן "בראד". שיר בן דוד
◆ ◆ ◆

אני תלמידה בכיתה ז׳ מבית הספר קמפוס פרס שבחולון, וכחלק מפרויקט בעברית ״לאכול ולדבר באותה שפה״ למדנו איך לספר את הסיפור המשפחתי שלנו דרך האוכל, וכיצד אוכל ושפה מחברים בינינו. התוצר הסופי בפרויקט הוא מה שתראו כאן לפניכם – סיפור ומתכון משפחתי. מקווה שתהנו.

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.