מגישים לאורחים עם מזלגות ומים קרים. מרמלדת חבושים לפסח. צילום: אדל כהן
מגישים לאורחים עם מזלגות ומים קרים. מרמלדת חבושים לפסח. צילום: אדל כהן
מתכון

מרמלדת חבושים לפסח

החיים בטורקיה לימדו אותנו לתכנן קדימה ולהכין שימורים למיניהם מבעוד מועד. את המרמלדה הזו הכנו לפסח כמעט חצי שנה מראש, בעונת החבושים

נולדתי וגדלתי בטורקיה טרום עידן השימורים. היום אנחנו נכנסים לסופר וממלאים עגלות בשימורים ובתרכיזים למיניהם שמשמשים אותנו לבישול. אז, בעידן שבו גדלתי, הנשים עמלו כמו נמלים, בעיקר בקיץ, בהכנת רכז עגבניות, רכז פלפלים, חמוצים, ירקות מיובשים, ריבות למיניהן, יין כשר לקידוש, תרכיז תפוזים (בחורף), מרמלדת חבושים ועוד ועוד…

ההכנות לפסח

את המצות היו מייבאים מהעיר הגדולה איסטנבול, אבל את שאר המצרכים היו מכינים בבית, בכלים מיוחדים שהשתמשו בהם רק לחג. מאחר ולא היו דברי מתיקה כשרים לפסח לכבד בהם את האורחים, כבר בתום חג הסוכות, בעונת החבושים, היו מכינים מרמלדת חבושים פסח.

אני התחתנתי ובניתי בית בישראל שבה הכל היה בהישג יד וריבת החבושים נשכחה. אחרי שהורי עלו ארצה, אימי מזל ז"ל המשיכה במסורת והכינה מרמלדת מחבושים.

אמי ואני. צילום: אדל כהן
גם בארץ, אמי המשיכה לשמור על המסורת המשפחתית ואני ממשיכה את דרכה אמי ואני. צילום: אדל כהן

בגיל 90, אימי נפלה ושברה את הירך. היא עברה תקופת החלמה קשה ולקראת פסח חזרה הביתה עם הליכון. כל הנכדים והנינים באו לבקרה. אמי שכחה שבאותה שנה לא הכינה מרמלדת חבושים כי הייתה מאושפזת, וביקשה מאיתנו להביא את המרמלדה כדי לכבד בה את האורחים. המעמד הזה כאב לי והחלטתי לקחת על עצמי את המשימה להכין מרמלדת חבושים. מאז אני מכינה אותה כל שנה לכל בני המשפחה.

מרמלדת חבושים לפסח. צילום: אדל כהן
מתחילים את ההכנות כמעט חצי שנה מראש מרמלדת חבושים לפסח. צילום: אדל כהן

מרכיבים למרמלדת חבושים

 • 4 ק"ג חבושים קלופים, נקיים מליבה וחתוכים לקוביות (שומרים את היבוד בד לבישול)
 • כ־7 כוסות סוכר הסבר על הכמות המדויקת - בהמשך
 • 1 כפית מסמרי ציפורן

אופן ההכנה

 • 1.

  שמים את קוביות החבושים בסיר, מכסים במים, מביאים לרתיחה וממשיכים לבשל עד ריכוך. מסננים את קוביות החבושים המבושלות וטוחנים אותן למחית חלקה.

 • 2. מעבירים את מחית החבושים לסיר גדול ומוסיפים סוכר - 1/2 כוס סוכר כל כוס של מחית חבושים.

 • 3. שמים את מסמרי הציפורן וליבו החבושים ששמרנו בד בבד גזה נקי או במסננת גדולה לעשבי תיבול. קושרים היטב ומבשלים על אש קטנה בסבלנות עד לקבלת עיסה אחידה במרקם של ריבה סמיכה.

 • 4. יוצקים את התערובת לתבנית פיירקס ומשאירים אותה ליבוש שבועיים מחוץ למקרר, ללא כיסוי. אחרי שבועיים, כשהתעובת יציבה למגע, מעבירים למקרר ושומרים עד פסח. אפשר לשמור את המרמלדה שלמה ולחתוך לקוביות לפני ההגשה, או לשמור אותה כשהיא חתוכה לקוביות.

  adel cohen .מרמלדת חבושים
  adel cohen .מרמלדת חבושים
◆ ◆ ◆

המתכון הועלה במסגרת פרויקט סיפורים מהמטבח בשיתוף 'באים לטוב' – מערך ההתנדבות של אזרחים ותיקים.

תגובות
1
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.
 • הילה שפר
  הילה שפר

  זה מתכון לריבת חבושים ארגנטינאית שנקראת - דולסה דה ממבריג'ו