סוזן חרמון ונכדה רום חרמון. צילום: איתיאל ציון (עבור כתבה ב"ישראל היום" בעריכת הילה אלפרט)
סוזן חרמון ונכדה רום חרמון. צילום: איתיאל ציון (עבור כתבה ב"ישראל היום" בעריכת הילה אלפרט)
מתכון

פיז'ון (שעועית) של שישי

את הפיז'ון, ואת היכולת שלו לזמן אליו עולי רגל, מכיר כל מי שהוא חלק ממשפחה ספניולית. מדובר בתבשיל שעועית ומעט בשר, שמוגש לרוב בשישי בצהריים ואיכשהו מכין את הבטן לסעודת השבת

סוזן חרמון, אמא של אבי, איתי חרמון, עלתה מאיסטנבול כשהייתה ילדה. הא גדלה על המטבח הספניולי- ספרדי וממשיכה להכין את המאכלים של הילדות שלה גם לנו הנכדים.
אחת המסורות האהובות של העדה מתרחשת מידי יום שישי בצהרים כשכל המשפחה נפגשת בשביל לאכול תבשיל שעועית בשם פיז'ון, ששמו מגיע משם הזן של השעועית שבו משתמשים להכנה). אבל במשפחה שלנו, סבתא סוזן אחראית להמשיך את המסורת ולמרות שהמשפחה שלי מונה כ־40 אנשים, היא מצליחה עם סיר אחד (ענק) להאכיל את כולם, במהלך יום שישי אנחנו מגיעי בגלים – כך שלא משנה מתי אני מגיע, תמיד יהיה שם מישהו מהמשפחה וכך אנחנו נפגשים מדברים, צוחקים ואוכלים. כל בני המשפחה מחכים לזה כל השבוע.
סבתא שלי למדה להכין את הפיז'ון מאמא שלה לפני שנים והיא מכינה אותו מדי שבוע אפילו שהיא עצמה מעולם לא אהבה אותו ולא אוכלת אותו עם כולם.

פיז'ון - מרק שעועית של יום שישי של סוזן חרמון. צילום: איתיאל ציון (עבור כתבה ב"ישראל היום" בעריכת הילה אלפרט)
למרות שהמשפחה שלי כ־40 אנשים, סבתא מצליחה עם סיר אחד (ענק) להאכיל את כולם פיז'ון – מרק שעועית של יום שישי של סוזן חרמון. צילום: איתיאל ציון (עבור כתבה ב"ישראל היום" בעריכת הילה אלפרט)

מרכיבים לפיז'ון:

3/4 כוס שמן

3 בצלים גדולים קלופים וחתוכים לקוביות

2 קילו שעועית לבנה קטנה מושרית ללילה בשפע מים ומסוננת

2 קילו כתף בקר (נתח מספר 5) חתוך לקוביות

4 עצמות מוח

2 כפות פלפל אנגלי גרוס

1 כף גרגרי פלפל שחור

הוראות הכנה:

בסיר גדול ורחב שיכיל את כל המצרכים מטגנים בצל ב־3/4 כוס שמן 10-15 דקות, מעל להבה נמוכה־בינונית, עד להזהבה – מידי פעם מערבבים.

מוסיפים בשר ועצמות מוח ומערבבים. מוסיפים את השעועית, פלפל אנגלי ופלפל שחור. יוצקים מים לכיסוי התכולה ועוד כ־2 ס"מ מעל, מכסים את הסיר חלקית ומבשלים כ־3 שעות מעל להבה נמוכה. מידי פעם מערבבים ובודקים: אם המים לא מכסים את השעועית מוסיפים, כשעה וחצי אחרי תחילת הביושל מוסיפים ככף מלח וממשיכים לבשל עד שהשעועית רכה. כל שעועית מתנהגת קצת אחרת לכן הבישול עד לריכוך יכול לפעמים לקחת רק שעתיים ולפעמים שלוש שעות


סבתא מגישה את הפיז'ון לצד סלטים (כמו ירקות כבושים שהיא מכינה לבד או סלט כרוב קצוץ מתובל בהמון לימון שמן זית ועלי סלרי) וחלה טרייה או לפעמים אורז לבן.

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.