פשטידת קישואים כשהיא מוכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
פשטידת קישואים כשהיא מוכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
מתכון

פשטידת קישואים

מרים ואביגדור יוסף היו חלוצים שעסקו בחקלאות ביבניאל. הם גידלו קישואים, מהם הכינה מרים את הפשטידה הזאת, העוברת במשפחה כבר שישה דורות

פשטידת קישואים שאנחנו אוכלים בכל יום שישי אצל סבתא. סבתא שלי, אורנה יעקובוביץ, מספרת שאמא שלה, חנה, קיבלה את המתכון לפשטידת קישואים מאימה.

סבתא של סבתא, מרים יוסף, היתה נשואה לאביגדור יוסף. מרים יוסף נולדה בפולין ועלתה לארץ בעלייה השלישית. אביגדור יוסף נולד ברוסיה בעלייה שנייה, השניים התיישבו במושבה יבניאל הם היו חלוצים ומתוך אמונה שצריך להפריח את השממה בארץ עסקו בחקלאות, בתקופה שבארץ לא היה כלום, הייתה להם חווה גדולה עם תרנגולות שמהן היו ביצים, פרות שמהן היה חלב, פירות, ירקות ועוד. הם נהגו להכין גבינות, סלטים וגם פשטידת קישואים, כמובן, שעכשיו אני והמשפחה שלי אוכלים כל פעם בארוחת השישי אצל סבתא. כיוון שבראשיתו של היישוב האמצעים היו מאוד דלים, סבתא מרים הייתה מחלקת את החלב את הלבן את הגבינות והביצים לשכנים והחברים שלא עסקו בחקלאות.

סבתא אורנה מספרת לי שבילדותה, כשהייתה באה לבקר את סבא וסבתא שלה, אביגדור ומרים, היו במטבח מלא מגשי ביצים, גביעים של לבן וגבינות מעשי ידיה של סבתא, אבל המאכל שסבתא שלי זוכרת במיוחד הוא פשטידת הקישואים, שמרים אפתה מהקישואים שגידלו במושבה. מרים לימדה את נכדתה, אורנה איך להכין את פשטידת הקישואים, ומאז ועד היום אוכלים אצלנו כל ארוחת שישי את פשטידת הקישואים.

מרכיבים לפשטידת קישואים:

5 קישואים (מגוררים בפומפיה)

3 ביצים

2 כוסות קמח לבן

3 בצלים (קצוצים)

1/2 כוס שמן (מומלץ שמן קנולה, אין להישתמש בשמן זית)

מעט מים

מלח פלפל לפי הטעם

הוראות הכנה:

תחילה מחממים את התנור ל-170 מעלות. לאחר מכן, חותכים את הקישואים לחתיכות ממש קטנות (מומלץ להשתמש בכלי לחיתוך סלט) או מגררים אותם. לאחר מכן חותכים את הבצלים לחתיכות קטנות ודקות. מוסיפים את הביצים השמן ומעט מים. מערבבים הכל יחד בקערה. בשלב זה ניתן להוסיף פלפל ומלח לפי הטעם. כעת, שופכים את הבלילה שנוצרה לתבנית, ומכניסים לתנור ל־45 דקות. מידי פעם ניתן לבדוק בעזרת קיסם המוכנס לאמצע הפשטידה. במידה והקיסם יצא חלק וללא סימני בלילה עליו סימן שהפשטידה מוכנה.

שלב אחרון נותנים לפשטידה מעט להתקרר וניתן להגיש לשולחן. בתיאבון😋

פשטידת קישואים כשהיא מוכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
פשטידת קישואים כשהיא מוכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
הפשטידה בהכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
הפשטידה בהכנה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
הפשטידה כשהיא חתוכה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
הפשטידה כשהיא חתוכה: פשטידת קישואים. עלמה עזר
◆ ◆ ◆

אני תלמידה בכיתה ז׳ מבית הספר קמפוס פרס שבחולון, וכחלק מפרויקט בעברית ״לאכול ולדבר באותה שפה״ למדנו איך לספר את הסיפור המשפחתי שלנו דרך האוכל, וכיצד אוכל ושפה מחברים בינינו. התוצר הסופי בפרויקט הוא מה שתראו כאן לפניכם – סיפור ומתכון משפחתי. מקווה שתהנו.

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.