סיר סופריטו ממתין לארוחה מפסקת | יוסי שגב | סופריטו
סיר סופריטו ממתין לארוחה מפסקת | יוסי שגב | סופריטו
מתכון

סופריטו עוף

סופריטו אפשר לאכול כל השנה, אבל לסופריטו של סבתא בלהה, שהיא הכינה במיוחד לארוחה המפסקת, היה טעם מיוחד

רגע לפני צום יום כיפור.

הבוקר של היום המיוחד הזה מתחיל בד"כ כיום רגיל לחלוטין, התנועה בשווקים סואנת, אנשים הולכים ליום עבודתם או מנצלים את הבוקר לבילוי של "יום שישי" בבוקר. אך ככל שמתקדם היום, תחושת הקדושה הולכת ותופסת מקום. כך נראה ערב יום כיפור בטבריה.

בחצות היום כבר אי אפשר לזהות את האווירה שהייתה בבוקרו של יום. כולם ממהרים לעשות סידורים אחרונים, קניות אחרונות ותחושת קדושת היום ממלאת את האוויר.

ככל שהשעות נוקפות כולם הופכים למקשה אחת של אמונה. חרדים, חילונים, מסורתים, אשכנזים וספרדים, כולם מתכנסים ליום אחד בשנה תחת כנפי השכינה ומכינים עצמם ליום החשוב במסורת היהודית. בערב תגיעו לבתי הכנסת ותמצאו שם את כולם. אלו שכל יום מתפללים לבורא עולם ואלו שרק ביום הזה יחדשו אתו את הקשר. מי שיש לו סיבה טובה לבקש סליחה ומי שרק מבקש טוב לכולם.

את צום יום כיפור פותחים בארוחה מפסקת, כזו שתאפשר לגוף ולנפש לצלוח 24 שעות ללא שתיה ואוכל. אצל סבתא בלהה, התבשיל המרכזי שהכין אותך לצום, היה הסופריטו לצד מרק עוף, עוגת לקח (ביידיש – לייקך) ולימונדה. סופריטו אפשר לאכול כל השנה. יש מי שמוסיפים לו קוקליות של חמין ואוכלים אותו בשבת בצהריים, אבל לסופריטו של הארוחה המפסקת היה טעם מיוחד. תפוחי האדמה המטוגנים שהתבשלו עם העוף בתוספת ארומה של קינמון… טעם שמלווה אותך 24 שעות, עד ללימונדה הראשונה לאחר הצום. אצלי בבית, כאשר מי מילדינו לא נמצא בארוחה מפסקת אתנו, הוא ישלח בווטסאפ יום לפני: "אבא שלח לי מתכון לסופריטו", כי בלי סופריטו אי אפשר לפתוח את צום יום כיפור.

אני ממליץ להכין את התבשיל יום לפני ואז הטעם רק משתבח.

מרכיבים:

שמן לטיגון עמוק

15-12 תפוחי אדמה (3 לכל סועד)

5-4 שוקיים או ירכי עוף (2 לכל סועד)

פלפל שחור

מלח

1/4 כפית קינמון

אבקת מרק עוף (לא חובה )

בצל גדול – אצלנו לא הוסיפו בצל אבל לא מעט משפחות מוסיפות בצל מטוגן.

מים

הוראות הכנה:

קולפים את תפוחי האדמה וחותכים לקוביות בגודל 2 ס"מ, מטגנים עד להזהבה ומניחים בצד.

ממליחים את חלקי העוף במלח ופלפל שחור, מטגנים במעט שמן עד להזהבה עמוקה. אם מוסיפים בצל – מטגנים אותו ביחד עם העוף. מוסיפים למחבת מים עד לגובה העוף המטוגן, אבקת מרק, מלח, פלפל שחור וקינמון ומבשלים כשעה על אש נמוכה.

הרכבת הסיר: מוציאים את העופות, ומוסיפים לרוטב הסמיך שנוצר חצי מכמות תפוחי האדמה, עליהם מסדרים את העופות ומעליהם את יתר תפוחי האדמה. ממשיכים לבשל על אש נמוכה עוד חצי שעה.

עכשיו הבית מוכן לקבל את יום כיפור. אל תהיו אלו שצמים כדי לכפר על מעשים רעים, פשוט תהיו טובים לעצמכם ולסביבה. בתאבון וצום קל.

תמונה 2:

סופריטו-6.jpeg
תפוחי אדמה מטוגנים | יוסי שגב | סופריטו
תגובות
1
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.
  • יקירה ליברמן
    יקירה ליברמן

    סופריטו , מעדן טברייני בטעם של פעם מתכון מעולה , תודה ליוסי