מרים פורמן ואריאל שאלתיאל (והכלב שי). צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו
מרים פורמן ואריאל שאלתיאל (והכלב שי). צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו
המגזין

מקסיקו סיטי פינת ורשה

המטבח של מילי ואריאל פורמן משלב בין האוכל האשכנזי מימי ילדותה של מילי והמטבח של מקסיקו, בה מתגוררים השניים

מי אנחנו?

מילי (מרים) פורמן

נולדה ב-1961 במקסיקו. שפית במקצועה ומלמדת בישול מקסיקני. היא גם צלמת חובבת. למילי שני ילדים, בקי וסמואל, וארבעה נכדים – בישראל – שאותם היא מקפידה לפנק בכל ביקור בבישוליה ובמטעמים מקסיקניים. “אני תמיד ממלאת את המזוודה בטורטיות, בטאקוס ובנאצ’וס, ומשלמת בשמחה קנס על משקל עודף בנמל התעופה כי הנכדים שלי כל כך אוהבים את זה”, אומרת סבתא מילי בחיוך רחב ובגאווה.

אריאל שאלתיאל

נולד ב-1964 במקסיקו. פסיכולוג בהשכלתו ועוסק בניהול נכסים. צלם טבע וארכיטקטורה חובב. בתו של אריאל, יעל, מתגוררת במקסיקו גם כן. כמו רבים אחרים, גם אריאל נאלץ לעבוד מהבית בגלל מגיפת הקורונה – ודווקא לשמחתו. כמעריץ הגדול ביותר של בישוליה של מילי הוא יכול כעת ליהנות מהם מדי יום ובכל עת.

והכלב שי

בן 13. “הוא חלק מהמשפחה שלנו, מצאנו אותו ברחוב זמן קצר לאחר שהכרנו וקראנו לו ‘שי’ כי הוא כמו מתנה בשבילנו”, אומרת מילי. “אני מבשלת לו מדי יום עוף ואורז עם ירקות כמו גזר וזוקיני – והוא ממש אוהב את זה. כיוון שהוא חולה, אני מכינה לו אוכל על אדים בעזרת מכשיר שנקרא תרמומיקס, וזה בריא ועושה לו טוב. כל מי שבא אלינו הביתה מבקש לטעום מהאוכל של שי”.

מילי פורמן. צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו
מילי פורמן. צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו

היכן הצטלמנו?

מילי ואריאל שהכירו ב-2008 מתגוררים בשכונת לה הררדורה (La Herradura) שבפאתי מקסיקו סיטי. “הבית שלנו תמיד פתוח, ואנחנו שמחים לארח”, אומר אריאל. “לאוכל תפקיד חשוב: אנחנו מזמינים אלינו חברים ממש כדי לאכול, ולא רק סתם כך כדי להיפגש”. עמוסים בצמחייה, בעיקר באורכידאות, המטבח ופינת האוכל הם החלקים החביבים במיוחד על בני הזוג. “אנחנו מבלים כאן בכל הזדמנות”, הם מספרים.

המטבח שלנו

את רזי הבישול למדה מילי מאמה שסבתה הגיעה למקסיקו מפולין. “לא אשכח איך לימדה אותי לתפור עוף ממולא: הייתי בסך הכל בת 10, ובעזרת מחט וחוט מיוחד עשוי מכותנה תפרתי את חלקי התרנגולת כדי שלא ייצא המילוי”. גם היום מככב העוף הממולא על שולחנם של בני הזוג בראש השנה ובפסח לצד מנות נוספות מן המטבח המזרח אירופאי כמו כבד קצוץ (שאריאל מחבב במיוחד) גפילטע פיש (שאריאל מחבב פחות) אך בנוסח יהודי מקסיקו: קציצות דגים ברוטב עגבניות, זיתים ופלפל חריף – איך לא? – בשם וורקרוזנה (Veracruzana), על שם אזור מפרץ מקסיקו לשם הגיעו מרבית היהודים שהגרו מאירופה למקסיקו ושם מעריכים נוצרה המנה לראשונה, כפי שמסבירה מילי.

צ׳ילה רלנו של משפחת פורמן-שאלתיאל. צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו
צ׳ילה רלנו של משפחת פורמן-שאלתיאל. צילום: ד”ר רובן זמורה אלברדו

מתכון הבית- פלפל ממולא – צ’ילה רלנו (CHILE RELLENO):

הפלפל הממולא שמילי מכינה הוא המנה האהובה ביותר על אריאל. “אבל בניגוד לפלפל המקסיקני המפורסם שממולא בדרך כלל בשר ומטוגן, אני ממלאת אותו בגבינות ואני לא מטגנת את הפלפלים כמו במתכון המקורי”, אומרת מילי אשר מקפידה להגיש מנה זו לשולחן לפחות פעם בשבוע, לשביעות רצונו הרבה של אריאל.

למתכון צ'ילה רלנו לחצו כאן

תגובות
תודה,
התגובה שלך תתפרסם בקרוב (בכפוף לאישור המערכת).
*שמנו לב שחסרים כמה פרטים קטנים להשלמת הפרופיל שלך ב־FOODISH, אפשר להוסיף אותם בקלות בעמוד המשתמש שלך.