המטבח היהודי, בדיוק כמו העם היהודי, הוא פסיפס יפהפה וצבעוני המורכב ממאות אריחים שונים אך דומים. הוא נדד בעולם והתאים את עצמו לחומרי הגלם והטעמים המקומיים בכל טריטוריה חדשה אליה הגיע תוך שהוא שומר על הלב הפועם שלו: תכתיבי הכשרות, השבתות, החגים והמועדים של לוח השנה היהודי – נכסי רוח שהפכו למכנה המשותף של מטבחי הקהילות היהודיות בעולם.

לפסיפס הקולינרי הזה יש גם המון מה לספר לנו: המתכונים, המנהגים, טכניקות הבישול וצורת ההגשה של כל קהילה וקהילה, או משפחה ומשפחה, מקפלים בתוכם עלילות מסע, יחסי כוחות, מהפכים היסטוריים, אירועים משמחים או קשים והרבה רגעים של חיבור ושותפות גורל.

ב־FOODISH אנחנו נותנים לאוכל לספר את הסיפור המשותף שלנו ויוצרים בעזרתו חיבורים וסיפורים חדשים. איך בדיוק עושים את זה ועוד בתוך מוזיאון?
מכיוון שאוכל הוא עניין יומיומי וחוויתי, חלק לא קטן מהעשייה של FOODISH הוא עריכת אירועים חיים כמו הרצאות, פסטיבלים, סיורים ועוד. אתר התוכן שלנו הוא ערוץ נוסף ומשמעותי: הוא כולל מגזין עשיר בכתבות ובמדורים המביאים סיפורים של מנות נכחדות, קהילות וותיקות, מיזמים חדשים ומסורות נושנות וכן פלפורמה שיתופית ייחודית המאפשרת לכל מי שרוצה לצרף את המתכונים או את סיפורי האוכל המשפחתיים והקהילתיים למאגר האוכל היהודי של המוזיאון ולפרסם אותם באתר – מה שיבטיח שהם יישארו חיים ותוססים, יטמעו בבתים חדשים ויהיו נגישים גם לדורות הבאים. מטבח הניסיונות שלנו מאפשר לנו להפעיל תוכניות מחקר, סדנאות, מפגשים משפחתיים ועוד. במסגרת התוכניות החינוכיות של המוזיאון המגיעות למאות אלפי בני נוער ברחבי העולם, אנחנו מקדמים את העיסוק בחיבור שבין אוכל לזהות יהודית ובכלל.

חברי הוועדה המייעצת של FOODISH


ג'ואן נייתן
חוקרת אוכל, עיתונאית, אשת טלוויזיה ומחברת ספרי אוכל עטורי פרסים

נייתן הוציאה לאור 11 ספרי בישול עטורי פרסים, האחרון שבהם, "King Solomon’s Table: a Culinary Exploration of Jewish Cooking from Around the World" ראה אור באפריל 2017. ספרה המפורסם ביותר "Jewish Cooking in America Cookbook" נחשב לקלאסיקה קולינרית וזכה בפרס ג'יימס בירד לספר הבישול האמריקאי הטוב ביותר ובפרס ג'וליה צ'יילד לספר הבישול הטוב לשנת 1994 ואף הפך לימים לתוכנית טלוויזיה בכיכובה.
נייתן נמנית על הכותבים הקבועים של הניו יורק טיימס ומגזין טאבלט. בימים אלה היא מחלקת את זמנה בין העיר וושינגטון למרת'ס ויניארד ועובדת על ספר הזיכרונות שלה: "Joan Nathan: A Life in Search of Recipes", שיראה אור ב-2024.
מנה יהודית אהובה: פלעצלך – לחמניות פולניות מתקתקות עם פרג ובצל.

ג'ואן ניית'ן
ג'ואן ניית'ן

קלודיה רודן
נולדה במצרים, למדה אומנות בלונדון חקרה את שורשי המטבח המשפחתי והפכה לחוקרת אוכל מוערכת, מחברת של למעלה מ־20 ספרי אוכל שגם זכתה על מפעל חייה בעיטור כבוד ממלכת אנגליה

רודן נולדה בקהיר, לשם היגרו סבה וסבתה מחאלב ואיסטנבול, ועברה ללונדון כדי ללמוד אמנות. בלונדון החלה לכתוב על אוכל כדי לתעד את המורשת האישית שלה והוקסמה מההיסטוריה העשירה של מטבחי המזרח התיכון. היא המשיכה לכתוב ולפרסם ספרים אוכל יהודי ועל מטבחי המזרח התיכון, צפון אפריקה, איטליה וספרד. המפורסם שבהם, "ספר הבישול היהודי: מזרח ומערב", ראה אור ב־1996 וקיבל תשעה פרסים בינלאומיים. בפסטיבל הקולנוע היהודי בירושלים 2014 הוענק לה פרס על תרומתה לתרבות הקולינרית.


רות ריישל
עיתונאית אוכל בכירה והעורכת הראשית האחרונה של מגזין גורמה, מ־1996 ועד לסגירתו ב־2009

בין השנים 1974־1977 הייתה ריישל טבחית ושותפה במסעדת "The Swallow Restaurant", אחת מהמסעדות ששינו את פני המטבח הקליפורני והביאו את בשורת ה-farm to table לארה"ב. ריישל כיהנה כמבקרת המסעדות ועורכת מדור האוכל של הלוס אנג'לס טיימס (1984-1993) וכמבקרת המסעדות של הניו יורק טיימס (1993-1999). היא פרסמה ארבעה ספרי זכרונות שתורגמו ל־24 שפות, את הרומן "Delicious!" ואת ספר הבישול "My Kitchen Year".
ב- La Briffe – הניוזלטר המצוין שהיא מוציאה אחת לחודש למניויים רשומים, היא ממשיכה לכתוב על אוכל, להמליץ על מסעדות ולפרסם מתכונים. בימים אלה היא עובדת על סרט דוקומנטרי בשם "Food People" ומסיימת את כתיבתו של רומן חדש שיראה אור בהוצאת רנדום האוס.
מנה היהודית אהובה: מצה בריי.

רות ריישל. צילום: Shannon Greer.

רוב אשמן
כתב ועורך קולינרי, מרצה ופעיל חברתי

אשמן הוא בעל טור קבוע במגזין היהודי "Forward", שבעבר היה העורך הארצי ועורך מדור האוכל שלו. הוא כיהן גם כעורך הראשי והמו"ל של "The Jewish Journal" וייסד בו מדור אוכל עטור פרסים. הוא יצר את הבלוג Foodaism שנבחר לאחד מהבלוגים הטובים ביותר בלוס אנג'לס, וכותב ספר תחת אותו שם.
אשמן יצר ולימד את הקורס הפופולרי "אוכל, תרבות ומדיה" בבית הספר לתקשורת ועיתונות ע"ש אננברג של אוניברסיטת דרום קליפורניה.
כיום אשמן מכהן כמנכ"ל קרן A-Mark המבצעת מחקרים עצמאיים במגוון נושאים חברתיים ופוליטיים ומחפשת אחר פתרונות לבעיות כמו שינוי האקלים ובטחון תזונתי .
מנה יהודית אהובה: בורשט קר.

רוב אשמן

סילביה נקמולי
בשלנית, מרצה וסופרת לונדונית ממוצא רומאי המתמחה במטבח יהודי־איטלקי

נקמולי מפעילה את "Cooking for the Soul" – מרכז קולינרי בו היא מלמדת בישול, מציעה קייטרינג של אוכל ביתי ומפרסמת מתכונים. היא לקחה חלק בפסטיבלי ואירועי אוכל מסביב לעולם ופרסמה מתכונים במגזינים ואתרי אינטרנט שונים דוגמת "Forward", "Tablet Magazine" ו-"The Nosher", וכותבת טור קבוע ב-"Jewish "Chronicle. ספרה הראשון :"Jewish Flavors of Italy: a Family Cookbook" יראה אור בסתיו 2022.

סילביה נקמולי

עמוס גואטה
יזם, סופר ובעל ערוץ יוטיוב בו למעלה מאלף סרטוני בישול בארבע שפות

גואטה נולד בטריפולי שבלוב בשנת 1955 ומתגורר היום ברומא עם משפחתו, שם הוא חבר במועצה למדיניות נוער של הקהילה היהודית ברומא ומעורב בתרומה לקהילה. גואטה עוסק רבות בקשר שבין אוכל מסורתי ובין תרבות, היסטוריה ותחושת שייכות. הוא מפעיל ערוץ יוטיוב פופולרי ובו למעלה ממאלף סרטונים על אוכל וסיפורי אוכל ביוטיוב באיטלקית, עברית, ערבית וקצת אנגלית.
מנה יהודית אהובה: חריימה.

עמוס גואטה

פאטי גיניץ'
מחברת רבי מכר ומנחת טלוויזיה עטורת פרסים

גיניץ' נולדה וגדלה במקסיקו סיטי, לשם הגיעו הסבים והסבתות שלה מפולין, אוסטריה וצ'כוסלובקיה. היא חוקרת את המטבח המקסיקני והמטבח היהודי־מקסיקני בתכנית הטלוויזיה שלה "השולחן המקסיקני של פאטי" המשודרת ברשת PBS ובאמזון פריים זו העונה האחת עשרה. התכנית זכתה בשלושה פרסי ג'יימס בירד וקיבלה ארבע מועמדויות לאמי. גיניץ' יצרה גם דוקו בן שני חלקים "La Frontera with Pati Jinich" ששודר אף הוא ב־PBS ובאמזון פריים.
ספר הבישול האחרון שה "אוצרות השולחן המקסיקני", כיכב ברשימות הספרים הטובים של 2021 של הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט, סן פרנסיסקו כרוניקל, גלמור, אוכל ויין ועוד. קדמו לו הספרים השולחן המקסיקני של פאטי: הסודות של בישול ביתי מקסיקני אמיתי" ו"מקסיקני היום: מתכונים חדשים ומתגלים מחדש למטבח העכשווי".
גיניץ' מתגוררת כיום בוושינגטון עם משפחתה, שם היא השפית של המכון לתרבות מקסיקו בוושינגטון.
מנה יהודית אהובה: שניצל עוף.

פאטי גיניץ'
פאטי גיניץ'

אסף גרניט
שף ומסעדן המפעיל מסעדות בישראל וברחבי העולם, יזם קולינרי ומנחה טלוויזיה

גרניט נולד וגדל בירושלים על הבישולים של סבתו. המסעדה הראשונה שלו, "מחניודה", נפתחה בירושלים ב־2009 וזכתה לשבחים רבים. כיום הוא עומד בראש קבוצת הייעוץ והניהול JLM & Machneyuda, המפעילה למעלה מעשרים מסעדות ופרויקטים ברחבי העולם: בפריז, לונדון, ברלין, סנט ברת'למי וירושלים. בשנת 2021 קיבלה מסעדת שָׁבּוּר הפריזאית של הקבוצה כוכב מישלן ראשון, שהוא גם כוכב המישלן הראשון שהוענק למסעדה ישראלית בצרפת.
גרניט גם שופט במספר תוכניות בישול פופולריות כמו "משחקי השף" ו"המסעדה הבאה של ישראל".

אסף גרניט

ג'ייק כהן
שף, מחבר רב המכר "Jew-ish" וילד יהודי נחמד מניו יורק

כהן, בוגר המכון הקולינרי של אמריקה, עבר ממטבחי מסעדות העלית בניו יורק דוגמת ABC Kitchen או DANIEL למטבח הניסויים של מגזין Saveur, שהיה המקום התחנה הראשונה בקריירה ענפה בתחום העיתונות הקולינרית שעוד כמה תחנות בולטות בה כללו את ניהול מטבח הניסויים של The Feedfeed, עריכת TastingTable.com ואת תפקיד מבקר האוכל של טיים אאוט ניו יורק. מתכונים של כהן פורסמו בשורה מכובדת של מגזינים ואתרי אינטרנט דוגמת Food Network, Food & Wine, The Wall Street Journal, Bon Appetit, Food52 ועוד, ובשנת 2022 מגזין פורבס בחר בו כאחד מ-30 אנשי המקצוע הבולטים מתחת לגיל 30 בתחום האוכל. ספר הבישול שלו "Jew-ish" מתמקד באהבתו לבישול ואפייה יהודיים מודרניים.
כהן מתגורר בניו יורק עם בן זוגו אלכס, ומתחזק חשבונות אינסטגרם וטיקטוק עם מיליוני עוקבים.
מנה יהודית אהובה: מרק עוף עם קניידלך.

ג'ייק כהן

ברברה קירשנבלט־גימבלט
חוקרת פרפורמנס ויהדות, יועצת למוזיאונים ואוצרת ראשית של POLIN המוזיאון
להיסטוריה של יהודי פולין בוורשה

קירשנבלט־גימבלט היא בעלת תואר פרופסור אמריטוס ללימודי מיצג באוניברסיטת ניו יורק וב"טיש" – בית הספר לאומנויות של אוניברסיטת ניו יורק. היא משמשת כיועצת בינלאומית למוזיאונים ולמיזמי תרבות ברחבי העולם, ביניהם המוזיאון היהודי בברלין, המוזיאון לזכר השואה של ארצות הברית בוושינגטון, הסמיתסוניאן ועוד. החל מ־2006 קירשנבלט־גימבלט מכהנת כאוצרת הראשית של תערוכות הליבה במוזיאון POLIN להיסטוריה של יהודי פולין.
היא חתומה על שורה ארוכה של ספרים ופרסומים אקדמיים, ביניהם "מוזיאון היעד: תיירות, מוזיאונים ומורשת"; "תמונה לנגד עיני: היסטוריה צילומית של החיים היהודיים בפולין, 1864–1939"; "הם קראו לי מאייר יולי: ציור וזיכרונות של ילדות יהודית בפולין לפני השואה" עטור הפרסים שכתבה עם אביה עם מאייר קירשנבלט ועוד.
קירשנבלט־גימבלט כתבה בהרחבה על ההיסטוריה של ספרי בישול יהודיים, תרמה ערכים בנושא אוכל יהודי לאנציקלופדיה של המכון למחקר יהודים במזרח אירופה (YIVO) והייתה חברת מערכת ב"Gastronomica: The Journal for Food Studies". אוסף ספרי הבישול היהודיים שלה הוא אחד הגדולים שבבעלות פרטית.
מנה יהודית אהובה: פולקע של עוף.

ברברה קירשנבלט־גימבלט
Photographer: Marta Kusmierz

ד"ר הלן ג'אווהארה פינייר
דוקטור להיסטוריה של ימי הביניים והיסטוריה של האוכל

ג'אווהארה פינייר מלמדת היסטוריה של ימי הביניים באוניברסיטת בורדו-מונטן ואוניברסיטת טור בצרפת. ב־2018 העניקה לה הקהילה הספרדית־אמריקאית את אות Broome & Allen Fellowship עבור הישגיה האקדמיים ותרומתה לקהילה הספרדית. בתחילת אוקטובר 2021 העניקה לה החברה ללימודי יהדות האנוסים את פרס המלומד המבטיח על שם דייויד גיטליץ בשל עבודתה המרשימה בחקר ההיסטוריה של קהילת יהודי ספרד.
ג'אווהארה פינייר היא המחברת של הספר "Sephardi: Cooking the History. Recipes of the Jews of Spain and the Diaspora from the 13th Century to Today", שאת ההקדמה שלו כתב דיוויד גיטליץ, מבכירי חוקרי יהדות ספרד.
מנה יהודית אהובה: חמין.

ד"ר הלן ג'אווהארה פינייר
ד"ר הלן ג'אווהארה פינייר